En Sıcak Konular

Rusya'daki bromin tartışması büyüyor

20 Eylül 2011 09:56 tsi
Rusya'daki bromin tartışması büyüyor Rusya'daki bromin tartışması büyüyor. Peki Türkiye'de durum ne?

Rusya'nın Ural bölgesinde yer alan Çelyabinsk kentinde zehirli bromin maddesini taşıyan konteynerlerin kırılması 1,1 milyon nüfusa sahip şehri ayağa kaldırdı.


Eylül'de başlayan okulların açılış törenleri ertelenirken, Sovyet döneminde askerilerin cinsel isteklerini sınırlandırmak için yemeklere katılan maddenin yapımında brominin kullanıldığı iddia ediliyor.

Şehir efsanesi sanal ortamda hızla yayıldı ve Simwhite isimli bir Twitter kullanıcısı, "Çelyabinsk sakinleri için cinsel yaşam olmadan bir yıl" ifadesini yazdı. Organik kimyada yaygın olarak kullanılan brominin Sovyet döneminde askeri doktorların bazı yemeklerde katkı maddesi olarak kullanarak askerlerin cinsel isteklerini sınırlandırdıkları belirtiliyor.

Kopeisk kasabası yakınındaki istasyonda kırılan cam kavanozlardan yaklaşık 40-50 litre zehirli bromin maddesinin sızdığı kaydedildi.
 
Turuncu renkle kaplanan istasyonda göz gözü görmez oldu. Bölgede inceleme yapan araştırma komisyonu kimyasal madde bulunan şişelerin tren hareket halinde iken kırıldığını açıkladı.

Şehir yetkilileri kimyasal sızıntı nedeni ile ciddi bir zararın oluşmadığı yönünde açıklama yaparken, şehirde dolaşan görevliler insanları evlerinden dışarı çıkmamaları konusunda uyardı.

Rusya Federal Sağlık Dairesi Başkanı Gennadi Onişenko 36 kişide kısmi bromin zehirlenmesi görüldüğünü doğruladı. Bölge savcılığından yapılan açıklamada ise 113 kişinin zehirlenme şikayeti ile hastanelere başvurduğu, 33'ünün ise tedavilerinin sürdüğü belirtildi.
 
Bu katkı maddesi bitkisel yağların üretiminde de kullanılabiliyor. Promine edilmiş bitkisel yağlar, doğum defetlerine ve çocuklarda büyüme proplemlerine yol açabiliyor.
 
Tehlikeli olduğu düşünülmesine rağmen kullanımına ne yazık ki hâlâ izin veriliyor. Bromine; çocuklar, yaşlılar, hamileler ve hamile kalmayı planlayanların mutlaka kaçınması gerekne bir tehlikeli olarak işaretlenmiş.

Türk Gıda Kodeksi incelendiğinde ne yazık ki E444 kodlu bu maddenin bitkisel kökenli yağların üretimine izin verildiği görülür. Yani raftan aldığımız yağlar bromine edilmiş bitkisel yağlar olabilir.Bu haber 1,153 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,782 µs