önemli uyarı! | " /> önemli uyarı! | "/>

En Sıcak Konular

Sağlık bakanından önemli uyarı!

10 Ağustos 2010 09:23 tsi
Sağlık bakanından önemli uyarı! Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ''Bitkisel ilaçlarla ilgili yeni bir yönetmelik yayınlayacağız'' dedi.

Bakan Akdağ, il merkezlerindeki tüm hastanelerin başhekim vehastane yöneticilerinin katıldığı ''Teşhis ilişkili gruplar-TİG'' toplantısına katıldı.

Toplantıya gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Akdağ, bakanlığın gıda takviyesi olarak bilinen bitkisel ürünlere yönelik bilinçlendirme ya da düzenleme çalışmalarının olup olmadığının sorulması üzerine, Tarım Bakanlığının ve Sağlık Bakanlığının bu konu üzerinde ciddi çalışmalar yaptığını söyledi.

Bu çalışmalara bir yenisinin daha ekleneceği bildiren Akdağ, ''Bitkisel ilaçlarla ilgili yeni bir yönetmelik yayınlayacağız. Uzun süredir konunun uzmanlarıyla bunu çalıştık'' dedi.

İnternet yoluyla yapılan satışların kontrolünün zorluğuna işaret eden Akdağ, şunları kaydetti:

''İnternet yoluyla yapılan satışların kontrolü gerçekten çok güç. Dolayısıyla vatandaşımızın da uyanık olması lazım. Bunun en kestirmesi şudur. Vatandaşlarımız, kendi doktorlarının tavsiyesi olmadan aslailaçadı altında ya da bitkisel madde adı altında hiçbir maddeyi kullanmasınlar. Çünkü gerçekten zararlı sonuçları olabiliyor.

Biz meseleyi yakından takip ediyoruz. Bir çok ilaç toplatıldı. Bir çok ilacın ruhsatı takip edildi. Ancak iş özellikleinternetsatışları itibariyle gerçekten zor. Yani internetten vatandaş sipariş ettiriyor, getirtiyor ve kullanıyor. Kendileri için, çocukları için kullanıyor. Gençlerimize sesleniyorum. Bu hususta asla ve asla doktorlarına danışmadan hiçbir maddeyi almasınlar.''

Aile hekimliği uygulamasına geçilmesiyle Türkiye'de artık herkesin aile doktoru olduğunu anımsatan Akdağ, ''Şişmanlıkla ilgili bir mesele varsa, lütfen doktorumuza gidelim ve doktorumuzun tavsiyesine uyalım'' uyarısında bulundu.

Bitkisel ilaçlarla ilgili yeni yönetmeliğin neler içerdiğinin sorusu üzerine Akdağ, ''Yeni yönetmelik, hangi bitkisel maddelerin tedavi için kullanılabileceğini, bunların şartlarını, çerçevesini çok net olarak ortaya koymuş olacak'' dedi.

Bakan Akdağ, bir gazetecinin ''Bu, yönetmelik çıktıktan sonra Tarım Bakanlığı tarafından değil,Sağlık Bakanlığıtarafından mı kontrol edilecek anlamına geliyor?'' sorusunu, ''Bugün de öyle aslında. Tarım Bakanlığı'ndan ruhsat alan maddeler, ilaç değildi, ilaç amaçlı olarak asla kullanılamaz, bu amaçla reklamları da yapılamaz. Bunlarla mücadele ediyoruz ve mücadeleye devam edeceğiz. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın ruhsat verdiği maddeler, aslında basitçe gıda takviyeleridir. İlaç olarak kullanılmaları mümkün değildir'' sözleriyle yanıtladı.

''Bu gıda takviyelerinin kontrolü Sağlık Bakanlığı'na geçecek mi?'' sorusu üzerine de Akdağ, ''Tamamen gıda ise Tarım Bakanlığı'nın, ama herhangi bir amaçla tedavi adı altında kullanılacaksa Sağlık Bakanlığı'nın...'' dedi.

-''DANIŞTAY'IN KARARI, TÜRK HUKUK TARİHİ AÇISINDAN YANLIŞLIĞA ÖRNEK''-

Akdağ, bir başka gazetecinin Tam Gün Yasası'na ilişkin değerlendirme yapmasını istemesi üzerine de şunları kaydetti:

''Tam Gün'e ilişkin Danıştay, bir basın açıklamasına yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Bu karar, Türk hukuk tarihi açısından yanlışlığa örnek bir karar. Buna savunmamızı verdik. Zannediyorum kısa zaman içinde sonuçlanır. Kısa zamanda sonuçlanmasını Danıştay'dan bekliyoruz. Çünkü Danıştay, Tabip Örgütü'nün talebine bir gün içinde cevap vermişti.'' Bu haber 1,213 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,971 µs