Ayak mantarına dikkat | " /> Ayak mantarına dikkat | "/>

En Sıcak Konular

Ayak mantarına dikkat

10 Ağustos 2010 09:17 tsi
Ayak mantarına dikkat Toplumda sıklıkla yazın görülen, tedavi edilmediği durumda ciddi sonuçlara yol açan ve diğer aile bireylerini de etkileyen mantar hastalıkları konusunda uzmanlar uyardı.

Mantar hastalıkları doğada bulunan ve mantar adı verilen bir grup etkenin bulaşması ile ortaya çıkıyor. Erkeklerde daha fazla görülenhastalıken sık ayaklar, tırnaklar ve kasıklara ortaya çıkıyor.

Mantarlar toprak, hamam, sauna, havuz gibi ortak kullanım alanlarından ve hasta kişilerin hastalıklı bölgelerine veya kullandığı eşyalar çamaşır, tırnak makası, manikür ve pedikür aletleriyle temas ile de kolaylıkla bulaşabiliyor.

Ayrıca ayak temizliğine dikkat edilmemesi, ayakların ıslak, terli veya nemli kalması da hastalığın ortaya çıkışını kolaylaştıran büyük bir faktör. Cildiye Uzmanı Uz. Dr. Hüseyin Başar, "Tedavi edilmemiş mantar hastalığı hasta kişi dışında özellikle eş ve çocuklar için ciddi risk oluşturur. Çocuklardailaçkullanımının sınırlı olması bu riskin önemini iki kat artırmaktadır." dedi.

Başar, "Bu nedenle uzun süreli ve zorlu tedavilere mecbur kalmamak, iş hayatını aksatmamak ve aile fertlerini bu hastalıktan korumak için ayaklarda kaşıntı, kızarıklık, soyulma ve sulantı gibi problemleri olanların mutlaka bir dermatologa muayene olmaları ve doğru tedaviyi yeterli süre kullanmaları gerekmektedir." diye konuştu. Bu haber 1,147 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,248 µs