En Sıcak Konular

Yemeniz gereken en sağlıklı gıdalar

10 Ağustos 2010 09:05 tsi
Yemeniz gereken en sağlıklı gıdalar Yememiz gereken en sağlıklı gıdaları öğrenmek için tıklayınız

Kiraz: Anti-inflamatuar özelliğe sahip olan kirazlar aynı zamanda antioksidan içeriyor

Bu antioksidanlar da serbest radikallerin zarar verici etkisine ve yaşlanma süreciyle ilişkili kronik hastalıklara karşı vücudu korumaya yardımcı oluyor.

Kiraz gibi antioksidan içeren yaban mersini de kalp dostu bir gıdadır. 2009 yılında yapılan bir araştırma, yaban mersini yiyen farelerin göbek yağlarının eridiğini gösterdi. Bu yağ türünün şeker ve kalp hastalığı ile bağlantılı olduğu belirtiliyor

Bu küçük yeşil ve yumuşak meyveyi hemen yutabilirsiniz. C vitamini deposu olan kivi, günlük C vitamini ihtiyacınızın yüzde 115’ini karşılıyor. Kalorisi de düşük olan meyve sadece 45 kalori.

Sığır eti: Yazar Jonny Bowden, çayırda otlanan sığırlarda antibiyotik, hormon ya da steroid bulunmadığını ve omega-3 yağ asidiyle dolu olduğunu söylüyor. Bowden, sığırların kötü şöhretinin McDonald’s hamburgerleri gibi aşırı işlenmiş gıdalardan geldiğini açıkladı. Ancak çayırda beslenen sığırların tamamen farklı hayvanlar olduğu belirtildi.

Somon balığı: Sığırlardan daha fazla omega-3 yağ asiti bulunan somon balığının kalp ve beyin sağlığıyla yakından ilişkisi olduğunu belirten beslenme uzmanları, kalp hastalığı için risk faktörü olan trigliseridleri ve kan basıncını düşürdüğünü açıkladılar. Omega-3 yağ asitleri ayrıca zihni geliştiriyor ve iltihabı azaltıyor.

Keten tohumu: Harika bir omega-3 yağ asidi olan keten tohumu, lignan isimli anti-kanser bileşenleri içeriyor. Ayrıca iyi bir lif kaynağı olan keten tohumu, hazmı kolaylaştırıyor. Salatalarınızda ya da yoğurdunuza ekleyerek yiyebilirsiniz.

Kıvırcık lahana: Lahana ailesinden olan bu sebze, kanserle savaşan ‘indol’ isimli bir bileşen içeriyor. Bu lahana türü ayrıca ‘sulforaphane’ isimli kanseri önleyen ajanla doludur. Bunların yanında kalsiyum, demir ve A, C ve K vitaminleri de bulunan lahanada gözler için gerekli 2 besin öğesi de yer alıyor.

Bitter çikolata: Flavanol olarak bilinen fitokimyasal bakımından zengin olan çikolatanın, 2005 yılında ‘Journal of the American College of Cardiology’ isimli dergide yayınlanan çalışmada kardiyovasküler sağlığı geliştirdiği tespit edildi.  Ancak, en az yüzde 60 kakao içeren çikolata yemelisiniz.Bu haber 1,193 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,929 µs