yol açıyor! | " /> yol açıyor! | "/>

En Sıcak Konular

Üç tür beyin tümörüne yol açıyor!

28 Ekim 2009 14:21 tsi
Üç tür beyin tümörüne yol açıyor! Uzun süreli cep telefonu kullanımının bazı kanser türleriyle bağlantısı ilk kez önemli bir araştırmada kanıtlandı.

Daily Telegraph, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) 30 milyon dolara mal olan ve 13 ülkede, 12 bin 800 denek üzerinde yapılan 10 yıllık araştırmasının sonuçlarını, resmen açıklanmadan iki ay önce yayınladı.

Daily Telegraph haberine göre, araştırmada cep telefonu kullanımının üç tür beyin tümörü ve bir tür tükürük bezi tümörü ile ilişkili olduğunun ortaya konduğu belirtildi. Araştırma sonuçlarının hükümetler üzerinde daha sert tedbirler alınması için baskı yaratacağının beklendiği de vurgulandı. Yayınlanan habere göre, projenin 13 ülkede yürütüldüğü ifade edilirken, tümör hastaları ve sağlıklı insanlarla ayrı ayrı görüşüldüğü ve cep telefonu kullanımlarında farklılık olup olmadığının araştırıldığı bildirildi.

Çocuklarda kısıtlansın

Raporda, beyin tümörü riskini ciddi biçimde artıran cep telefonu kullanımının çocuklarda kısıtlanması, yetişkinlerin de konuşmalarını kısa kesmesi tavsiye ediliyor. Daily Telegraph, raporla ilgili haberi, “Uzun süreli cep telefonu kullanımı ‘Kanser ile ilişkili olabilir’ başlığıyla yayınladı. Haberde, “Çalışma bu yıl tamamlandığında bir dönüm noktası olacak” ifadesine yer verildi. Araştırmanın ilk sonuçlarına göre, 10 yıldan daha fazla cep telefonu kullanımının bazı beyin tümörlerinin oluşma riskini önemli ölçüde artırdığı da belirtildi. Haberde, İngiltere Sağlık Departmanı rehberliğini dört yıldan daha fazladır güncellemediği de vurgulanırken, “Cep telefonu kullanımının sağlık sorunlarını yol açtığını gösteren çalışmaların bir kanıtı yok deniliyor. Ve sadece çocukların çok önemli olmayan telefon konuşmalarını kısa tutmaları öneriliyor” denildi.

Cep Telefonları Operatörleri Derneği’nden bir yetkilinin ise, “30 bilimsel araştırmaya göre cep telefonunun sağlığa olumsuz etkisinin olmadığı belirtiliyor”
ifadelerine yer verildi.

Üç tür beyin tümörüne yol açıyor

Haberde Dünya Kanser Araştırma Kurumu’nun yürüttüğü Interphone Araştırması’nın
Başkanı Dr. Elisabeth Cardis’in görüşlerine de yer verildi. Dr. Cardis, raporun “Kamu Sağlığı Mesajı” içerdiğini vurgulayarak, cep telefonu kullanımının üç tür beyin tümörü ve tükürük bezi tümörüne yol açtığı sonucunu araştırmaya başladıklarını söyledi. Cardis, birçok araştırmanın ışığında, radyofrekans radyasyonun olası etkilerine karşı önlemler alınmasının önerilmesi gerektiğini vurguladı.
 

 

 

 Bu haber 1,320 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,364 µs