En Sıcak Konular

E vitamini kanserden korur

13 Kasım 2014 13:31 tsi
E vitamini kanserden korur E vitamininin en güçlü çeşidi kanserden korur

E vitamininin en güçlü çeşidi olan tokotrienoller; kanserdeki yeni kan damarı gelişimini durdurup kanserli hücreleri besinden mahrum bırakırken, aynı zamanda kalbi de ani gelişebilecek hastalıklara karşı korur
E vitamini formları yılladır ümmin sistemin güçlendirmesinde kansere karşı pek çok alanda kullanılmıştır. Özellikle alfatokoferoller; prostat, endometrium, cilt ve akciğer kanserinde pek çok alanda kullanılmış ve çok faydalı sonuçlar elde edilmiştir.

SEKİZ FARKLI ÇEŞİDİ VAR
E vitamininde sekiz farklı bileşikler vardır. Tokotrienoller olarak bilinen E vitamini, en yaygın şeklidir. Çalışmalar uzun süreden beri devam etmekte beraber, yaşlanmada ve vücudun ümmin sistemini güçlendirmede yeni olduğu keşfedilmiştir. Son bir çalışmada; pankreas kanseri olan farelerde tokotrienol verilen grup, yüzde 70 oranında hayatta kaldı. Bu bir umut ışığı olarak araştırmalara yön verdi. Tokotrienoller, örnek çalışmalarda; felcin oranının azaltılmasında, diyabetlilerde insülin duyarlılığını azaltmakta, beyindeki hayati fonksiyonların korunmasında ve kemik kaybının önlenmesinde lipit düşürücü özelliğiyle pek çok faydaları olan diğer E vitamini gruplarından ayrılmaktadır.

YÜZDE 70 ÖMÜR UZUYOR
Uzun yıllar boyunca E vitamini çalışmaları kanserde tutarsız sonuçlar vermiştir. Hatta bazı çalışmalarda çok faydası olduğu iddia edilen irmiğin prostat kanserinde yan etkilerine rastlanmıştır. 2013 yılında yapılan hayvan çalışmasında; pankreas kanserli farelerde gemgitopin ile beraber tokotrienol kompinosyonu kullanımının, pankreaslı farelerin diğer gruba nazaran yüzde 70 hayatta kaldıklarını gösterilmiştir.

KANSER KÖK HÜCRESİ ÖLÜR
Tokotrienoller; kanser üzerindeki mekanizması apoptoz 'proglanmış' hücre ölümü tümör büyümesini yavaşlatmak, kanserdeki yeni kan damarı gelişimi durdurmak, kanserli hücreleri besin ve oksijenden mahsur bırakmak, kansere yol açan genlerin normalleşmesini sağlamaktır. Aynı zamanda bazı çalışmalarda kanser kök hücrelerini yok ettiği gösterilmiştir. Kanser hücrelerinin yayılmasını ve metastaz yapmasını engellediği de saptanmıştır.


UMUT VÂDEDİYOR
Tipik bir E vitamini takviyesinde sadece alfatokoferoller yeterli değildir. Alfatokoferoller grubu bazı önemli faydalardan yoksundur. Küçük ama önemli yapısal farklılıklar sayesinde tokotrienoller genler üzerinde, hayati enzim fonsiyonlarının düzelmesinde biyolojik süreçler içinde daha fazla yer alabilir. Ayrıca başboyun tümörlerinde, özofagus yemek borusu kanserlerinde; hayvan tecrübelerinde umut verici sonuçlar alındığı bilim adamları tarafından bildirilmiştir.

TOKOTRİENOLLER, KALP HASTALIKLIĞI RİSKİNİ AZALTIR
Tokotrienoller , kardiovasküler nörolojide, karaciğere faydalarında, kemik koruyucu özelliklerinde, antikanser ve anti diyabetik olması sayesinde diğer E vitamin grubundan ayrılır. Tokotrienoller, kolesterol ve lipit seviyelerinin düşmesinde 'HMG-COA' retiktos enzimi sayesinde kardiyovasküler riski önemli ölçüde azaltabilir. Tavşanlarda yapılan bir çalışmada, kalbi hasarlardan koruduğu gösterilmiştir. Son zamanda yapılan çalışmalarda tokotrienollerin, tek başına prostat kanserinde alfatokoferole karşı daha etkili olduğu ve prostatta PSA'yı düşürdüğü gösterilmiştir. Bu haber 980 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,633 µs