En Sıcak Konular

Başrolde kuru fasulye!

11 Ağustos 2014 15:18 tsi
Başrolde kuru fasulye! Sevgili Mutfak karnıyarık, kuru fasulye, humus, ezogelin çorbası gibi tanıdık bildik 160 yemeğin tarifini veriyor.

Akşam Kitap Eki'nden Selin Cevizci'nin yazısı:

Yemek yapmaya ilk başladığınızda denediğiniz tarifler önemlidir. Güzelce alışveriş yapar, zaman ayırır, özenir, yemeği sofraya çıkarırsınız. Pişirdiğiniz yemek kötü olduysa büyük ihtimal bu yemek pişirme işini kıvıramayacağınıza, iyi bir aşçı olamayacağınıza inanır, mutfağa küsersiniz. Asıl size verilen tarifin kötü olduğu, eksik anlatıldığı hatta yazan kişinin denememiş olduğu aklınıza bile gelmez…

Arzu Aygen işte tam da yeni yemek yapmaya başlayanlar için bir kitap hazırlamış. Hayykitap’tan çıkan Sevgili Mutfak’ta tariflerin tamamı denenmiş, en ince detayına kadar anlatılmış. Çizimlerle, fotoğraflarla biri yanınızda pişiriyormuş gibi gözünüzde canlandırabiliyorsunuz. Tencere tava seçiminden erzak dolabında bulundurulacaklara kadar pek çok detay paylaşılmış. Mutfak tecrübesi olmayanların yaşadığı sıkıntılara çözümler sunulmuş. Mayaladığınız yoğurt tutmazsa ne yapacağınız bile anlatılmış.

Kitap, karnıyarık, kuru fasulye, humus, ezogelin çorbası gibi tanıdık bildik 160 yemeğin tarifini veriyor. Arzu Aygen bunun bilinçli bir tercih olduğunu ifade ediyor: “Bir yemek kitabının içinde pazarda hiç rastlamayacağımız kuşkonmaz fotoğraflarının kullanılması, ‘jülyen doğramak, blanşe etmek’ gibi Fransızca terimler, ‘yıldız anason’ gibi pek rastlanmadık baharatların kullanılması insanları mutfaktan uzaklaştırıyor. Evinizdeki bulgurla, patlıcanla, nohutla çok güzel yemekler yapabileceğinizi göstermek istedim. Yemek yapmak çok kolay ama bunu unutmuşuz. Hazır puding tozları, hazır çorba tozları insanların kafasında ‘çorba yapmak zor, muhallebi yapmak zor’ algısını oluşturuyor ve bu algıdan ekonomik kâr elde ediyor. Ben bu kitapta her türlü yemeği hazırlamanın ne kadar basit olduğunu göstermek istedim."

Sevgili Mutfak sadece yemek tariflerinden ibaret değil, aynı zamanda bir yemek okulu… Beslenmeyle ilgili bilgiler, gerçek gıdanın, temiz gıdanın tanımı, nereden nasıl bulunacağı da anlatılıyor. Bu kitabı okuduktan sonra alışveriş alışkanlıklarınız, pişirdikleriniz, hayatınız değişecek; bizden söylemesi!

Aygen, 20 senedir yiyecek içecek ve yayıncılık alanlarında çalışıyor. Prof. Dr. Ahmet Aydın’ın Taş Devri Diyeti kitabı gibi çok ses getiren kitapların editörlüğünü yapmış. Annesi Ülfet Aygen’le birlikte 2006’da yazdıkları ilk kitapları Beyaz Unsuz Şekersiz Hamur İşleri uluslararası Gourmand Ödülü’ne sahip. Son olarak Hayykitap’tan yayımlanan Sevgili Mutfak hepimizi usta aşçı olmaya, pişirmeye davet ediyor.

 Sevgili Mutfak
 Arzu Aygen
 Hayykitap, 2014
 320 sayfaBu haber 2,194 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,688 µs