En Sıcak Konular

Karaciğerin en sevdiği sebze!

22 Nisan 2013 11:21 tsi
 Karaciğerin en sevdiği sebze! Fazla kiloda veya bazı ilaçların kullanımında karaciğer yağlanması görülebilir. Enginar bu yağları eritmeye yardımcı.

Deniz Şafak/ Samanyoluhaber      

Enginar mevsimi geldi. Herkes çok yararlı bir sebze olduğunu biliyor acaba gerçekten bu kadar faydalı mı ?

Bu aylarda yetişen enginar papatyagiller familyasından. Güney Avrupa ve Akdeniz'de yetişir. Daha çok içi yemeklerde kullanılsa da yaprakları da çok besleyicidir. Enginarın yapısı faydalı olduğu gibi içindeki etken maddelerin (cynara, quersetin, rutin ) de birçok yararı vardır. Öncelikle güçlü bir antioksidandır. Vücudumuza aldığımız toksinlerin atımını sağlar. Dolayısıyla bağışıklık sisteminin güçlenmesine de destek olur. Kanser önleyicidir.

Karaciğer için koruyucu olduğu hep bilinen bir yanıdır. Özellikle biriken alkolün atımını kolaylaştırır. Fazla kiloda veya bazı ilaçların kullanımında karaciğer yağlanması görülebilir. Enginar karaciğerde biriken yağların da atımını kolaylaştırır .

Lifli bir sebze olması sebebiyle başka türlü de yararları vardır. Sindirim sisteminin çalışmasını kolaylaştırır. Mideden başlayarak öncelikle mide boşalmasını geciktirdiğinden diyetlere yardımcı olur ve daha az acıkmayı sağlar. Bağırsak tembelliklerini giderir. 100 gr. da yaklaşık 1.2 gr. posa içerir. Günlük ihtiyacın ortalama 25 gr olduğu düşünülürse Enginar iyi bir lif kaynağıdır. Lifli yiyecekler kolesterolün de düşürülmesine yardımcıdır. Düzenli tüketilen enginar özellikle beslenme bozukluğuna bağlı kolesterolün düşürülmesine kolaylaştırır.

Yapılan bazı çalışmalarda kan şekeri üzerinde de olumlu etkileri görülmüştür. Kan şekerindeki ani iniş-çıkışların oluşmasını engeller.

Enginarın bu kadar faydasının görülebilmesi için doğru şekilde hazırlanıp tüketilmesi gerekir. Pişirme sürelerini uzun tutmamak gerekir. Uzun süre pişen sebzelerde vitamin kaybı çokça yaşanır. Bu nedenle hafif diri bırakılması gerekir. B1 , B2 ve B6 vitaminleri içerir. Isıya hassas vitaminlerdir. Uzun süre yüksek ısıda bütün özelliklerini kaybederler. Zayıflama diyetlerinde de kullanılabilecek sebzelerden. 100 gr. da 67 kalori içerir. Hem lifli olması hem de kalorisinin düşük olması sebebiyle diyetlerde rahatlıkla kullanılabilir.

Genellikle zeytinyağlı yemek olarak tercih edilen enginarın az yağlı hazırlanması önemlidir. Enginardaki A vitaminin vücutta kullanılabilmesi için bir miktar zeytinyağı gerekir. Ortalama bir enginar başına bir tatlı kaşığı yağ yeterlidir. Bu kadar yağ ile yağda eriyen vitaminlerin vücutta kullanılması mümkündür.

Bol enginarlı, afiyetli günler dilerim...Bu haber 927 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,220 µs