En Sıcak Konular

Grip antibiyotikle tedavi edilmez

15 Nisan 2013 10:55 tsi
Grip antibiyotikle tedavi edilmez Uzman Dr. Elif Hakko, grip tedavisinde sıkça yapılan hatalara dikkat çekiyor:

Bu yıl için grip vakalarının henüz görülmeye başlamadığını belirten Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Hakko, önceki yıllarda görülen grip virüsleri için de tehlikenin henüz geçmediğine dikkat çekti.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)'nün verilerine göre, grip her yıl dünya nüfusunun yüzde 5'ini etkiliyor. Hastalık, tüm tehlikelerine rağmen ülkemizde genellikle hafife alınıyor. Oysa grip komplikasyonları, özellikle ileri yaştakiler, çocuklar, kronik hastalığı olanlar ve bağışıklık sistemi baskılanan kişilerde ölümcül olabiliyor.

KIŞIN İŞ KAYBININ YÜZDE 31'İ GRİPTEN
Grip, ciddi sağlık sorunlarının yanı sıra çok yüksek maddi sonuçları da beraberinde getiriyor. Tüm dünyada bir yıllık iş kaybının yüzde 10 – 12'sinden sorumlu tutuluyor. Hatta kış mevsiminde bu oran yüzde 31'lere kadar yükselebiliyor. Ülkemizde de her yıl yüz binlerce insanın gribe yakalanması, yüksek ilaç ve hastane harcamalarıyla sonuçlanıyor. Bu olumsuz tablonun üstüne gribin tedavisinin olmadığını da eklersek, ne kadar önemli bir sorunla karşı karşıya olduğumuz daha iyi anlaşılıyor. Uzm. Dr. Elif Hakko'ya göre, yaş ve cinsiyet ayrımı yapmadan herkesi tehdit eden gribi ve olası komplikasyonlarını önlemenin tek yolu grip aşısı. Aşılama, gribe bağlı ölümlerde azalmayı sağlamanın yanı sıra, iş ile okula devam sürelerindeki kayıpları önlüyor ve ilaç harcamalarını belirgin şekilde azaltıyor. Ancak aşılamanın yararlı olması için salgın başlamadan önce yani Eylül, Ekim ayları gibi yapılması gerekiyor.

SOLUNUM YOLUYLA BULAŞIYOR
Gribe neden olan influenza virüsünün; hasta veya taşıyıcı kişilerin hapşırması ya da öksürmesiyle kolaylıkla bulaşabildiğini belirten Dr. Hakko'nun korunma yöntemleri hakkında söyledikleri şöyle: "Virüs bulaşmış ellerle temas etmek, öpüşmek, ortak eşyaları kullanmak da yine bu virüsün geçmesine neden olan faktörlerden. Hasta kişilerden çevreye saçılan virüs parçacıklarının havada asılı kalabilme yeteneği bulaşıcılığı artırıyor. Bu nedenle grip ev, iş yeri, okul, kreş ve toplu taşıma araçları gibi kapalı mekanlarda çok kolay bulaşıyor."

GRİPTEN KORUNMAK İÇİN…
• Mevsime uygun giyinmeye özen gösterin.
• Terli kalmamaya dikkat edin.
• Bol sebze ve meyve tüketin.
• Aşırı yorgunluk, alkol, sigara, az ve düzensiz uyku gibi vücut direncinizi düşüren ve kolayca hasta olmanızı sağlayan etkenlerden uzak durun.
• Her gün en az 2 litre su için.
• Ellerinizi sık sık yıkamayı ihmal etmeyin.
• Havanın kurumasını önleyin, nemli olmasını sağlayın.

KURU ÖKSÜRÜĞE BALGAM EKLENİRSE DİKKAT
Gribin aniden 39 – 40 dereceye kadar çıkan yüksek ateş, aşırı halsizlik, kuru öksürük, baş ağrısı, şiddetli kas ve eklem ağrılarıyla kişiyi yatağa düşürebilecek kadar ağır seyredebildiğine vurgu yapan Uzman Dr. Elif Hakko, bu tabloya kimi zaman bulantı, nadiren de kusmanın eşlik edebileceğini ifade ediyor. Kuru öksürüğe balgam eklendiği takdirde çok dikkatli olunması ve zaman kaybetmeden bir hekime başvurulması gerektiğini ifade eden Hakko, gribin ardından gelişebilecek tabloyu ise şöyle anlatıyor:

"Grip, özellikle çocuklarda, 65 yaş üstündeki bireylerde, kronik hastalığı olanlarda ve bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde larenjit, farenjit, sinüzit ve orta kulak iltihabına dönüşebiliyor. Sonbahar ve kış aylarında çocuklarda görülen orta kulak iltihaplarının yaklaşık 30 – 35'inin nedeni olabiliyor. Daha da önemlisi; zatürree, menenjit, beyin ve kas iltihabı gibi yaşamı tehdit eden veya ölümle sonuçlanan hastalıklar da ortaya çıkabiliyor."

YATAK İSTİRAHATİ ÖNEMLİ
Gribal enfeksiyonlarda yatak istirahatının yanı sıra, gerektiği durumlarda yakınmaları hafifletmeye yönelik tedaviler de uygulanıyor. Örneğin ateş düşürücü ilaçlar verilebiliyor, kas veya eklem ağrılarını gidermek amacıyla ağrı kesicilerden yararlanılıyor. Yeni çıkan bazı ilaçların da, ilk belirtilerin başlamasından sonraki 24 - 48 saat içerisinde alındığında, gribin daha kolay atlatılmasını sağladığını belirten Uzman Dr. Elif Hakko, bağışıklık sistemi güçlü olan çoğu insan için 5–7 gün yatak istirahatı ve bol sıvı alımının bile yeterli olabileceğine dikkat çekiyor.

GRİP ANTİBİYOTİK İLE TEDAVİ EDİLMEZ
Grip tedavisinde sıkça yapılan bir hataya da dikkat çeken Dr. Elif Hakko, "Halk arasında antibiyotiklerin gribal enfeksiyon üzerinde etkili olduğu yönünde yanlış bir inanış var. Ancak antibiyotikler mikroplar üzerinde etkili oldukları için grip tedavisinde hiçbir yarar sağlamadıkları gibi zararlı etkilere de sahip olabilirler" diyor. 

NtvmsnbcBu haber 1,148 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,713 µs