En Sıcak Konular

Arzu AygenArzu Aygen
18 Eylül 2014

Okula giden çocukların beslenme çantası nasıl hazırlanmalı?Yeni yazı ve tariflerime Sevgili Mutfak'tan ulaşabilirsiniz.  

Çocukların minicik mideleri var, genellikle seçiciler ama bir yandan da büyümeleri için iyi beslenmeleri gerekiyor. Anneleri en çok düşündüren konu beslenme çantasını nasıl hazırlayacakları.

Beslenme çantasında neler olmalı?

Evde hazırlanmış ekmek arası bir yiyecek çocuğu tok tutar. Ekmeğin arasına domates peynir de koyabilirsiniz, haşlanmış yumurta da. Bir gün önce pişmiş köfte, kılçığı ayıklanmış didilmiş balık, tahin-pekmez, çekirdeği ayıklanmış zeytin bile koyabilirsiniz ekmeğin içine. Çocuk neyi seviyorsa… Tabii burada sınıftaki diğer arkadaşlarının alım gücü düşünülmeli; çocuklara kokacak, canlarını çektirecek yiyeceklerden kaçınmaya çalışmakta fayda var. Çocuk yiyorsa kıvırcık salata yaprağı, roka, salatalık dilimleri eklenebilir. Ekmeği bolca tereyağıyla yağlamak iyi olur. Ekmek tam buğday unundan yapılmışsa çok daha iyi. Ekşi mayayla yapılmışsa daha da iyi. En iyisi de sizin evde ekşi mayayla, tam buğday unuyla yapacağınız bir ekmek olur.

Mevsimin taze meyvelerinden koymak çok iyi olur. Üzüm, elma, armut, mandalina gibi meyveler okula rahatlıkla gidebilir. Meyveleri seçerken mumlanmamış olmasına özellikle dikkat edin (daha dayanıklı olsun, parlak olsun, vs. gibi sebeplerle meyvelerin üstü ince bir parafin tabakasıyla kaplanıyor; bunun da vücudumuza zehir etkisi var). Meyvelerin üstünde doğal bir buğu tabakası vardır, bunu görebiliyorsanız ne güzel… Bulabiliyorsanız, ilaçlanmamış meyve almak da şahane olur.

Çocukları en güzel besleyen, çocukların da neredeyse hepsinin bayıldığı bir yiyecek var: kuru yemiş! Ceviz, fındık, badem, ayçekirdeği, kabak çekirdeği, antepfıstığı gibi yağlı yemişler vitamin mineral açısından çok zengin. Faydalı yağlar açısından çok zengin. Bunların kavrulmamış, çiğ olmaları çok daha iyi olur. Paketli kuruyemiş radyasyona maruz kalmış olabiliyor, buna da dikkat etmek lazım. Bir de kuru meyveler var. Hurma, kuru kayısı, kuru incir, kuru üzüm, kuru erik, dut kurusu, iğde, bunların hepsi mucize yiyecekler. Bunların da üstü şıkır şıkır yağlanmış olmasın, avucunuza aldığınızda ilaç değil de mis gibi meyve koksun. Bir veya birkaç çeşit kuruyemişi güzel, renkli paketlere koyun. Çocuklar çok güzel cicili bicili paketlerin içinden çıkan o korkunç yiyeceklerin müptelası olmuş durumdalar. Siz de güzel yiyeceklerle güzel paketler yapın.

Kuru meyvelerin içinde bir tanesi var ki okula çok uygun. Çok doyurucu, tok tutar, kokmaz, çok ucuz, kimsenin canın çektirmez. Keçiboynuzu! Kimi yerlerde harnup diye bilinen bu meyve okula götürmek için en uygun yiyeceklerden biri.

Son bir gıdadan bahsetmek istiyorum, o da evde yapılmış yoğurt. Küçük bir kapaklı kavanoza bunu koyarsanız beslenme çantanız dünyanın en güzel hazırlanmış çantası olur. Çocuğa evde yapılmış yoğurt yedirmek ona bir sürü pembe bot almaktan çok daha faydalı! Ekşiyebilen, su salan yoğurt çocuğun bütün sindirim sistemini iyileştirir. Şimdi çocukların hep karnı ağrıyor. İşte o karın ağrılarını evde yaptığınız yoğurtla iyileştirebilirsiniz.

Beslenme çantasında bunları kesinlikle kullanmayın

Pastaneden alınmış herhangi bir ürünü çocuğa yedirmeyin. Bütün pastaneler margarin kullanıyorlar. Ben bir pastanede 3 gün çalıştım. Bir tarif için margarin kullandım, elime de sıvandı. Yarım saat margarini elimin üstünden temizleyemedim. Güneş kremi gibi yapıştı kaldı. O margarinin midemize, karaciğerimize, bağırsaklarımıza neler edeceğini, küçük bir çocuğun o tertemiz organlarını nasıl kirleteceğini düşünün…

Hazır meyve suyu koymayın. Hepsi mısırdan elde edilen sıvı şekerle tatlandırılıyor. Früktoz şurubu, glükoz şurubu, nişasta bazlı sıvı şeker (NBSŞ) gibi isimleri de var. İnsanlarda obezitenin en büyük sorumlusu bu şeker!

Hazır ayran koymayın. Hiçbir faydası yok. Boşuna içtiğimiz bir içecek. Ev yoğurdundan ayranın yerini kesinlikle tutmaz.

Okullarda su ücretsiz olmalı

Bütün okullardaki bütün çocuklar iyi kaynak sularını ücretsiz olarak içebiliyor olmalı. ABD'de üniversite öğrencileri bile okulda bedava su içiyor!

Okul kantinlerinde ne satılmalı?

Bu konuda detaylı bir yazıyı daha önce yazmıştım.

Sevgili anneler, çocukların ne yediği çok önemli. Size güveniyoruz!

@arzu_aygen
@sevgilimutfak
facebook.com/sevgilimutfakhayykitap

etiketler: beslenme çantası, çocuk beslenmesi, ekşi mayalı ekmek, ev yoğurdu, okul kantinleri, mumlama, ışınlama, yiyeceklere verilen radyasyon

 Bu yazı 5,020 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 4 Şubat 2016 Obezite ameliyatçısı geldi haniiiymmm!
  • 28 Kasım 2015 İstanbul'da toprak, çayır ve beton
  • 18 Kasım 2015 Kuru Fasulye Piyazı
  • 18 Ekim 2015 Okul kantinlerinde 3 renk çocukları kurtarır mı?
  • 25 Ağustos 2015 Anadolu için tarhana vakti
  • 19 Ağustos 2015 Tabağınızdan domuz çıkabilir!
  • 15 Ağustos 2015 Domatesle yapabileceğiniz bir sürü güzel yemek
  • 22 Temmuz 2015 Devedikeni lifiyle peynir mayalama denemeleri
  • 10 Temmuz 2015 Deniz börülcesi nasıl ayıklanır? Nasıl pişirilir?
  • 22 Haziran 2015 Fotoğraflarla dut pekmezi belgeseli
  • 13 Haziran 2015 Facebook için yaşamak
  • 30 Mayıs 2015 Güle aşık oldum
  • 25 Mart 2015 Örgü peynir, örgü çörek
  • 30 Ocak 2015 Bir çeşit kıyılmış lahana turşusu: Ekşi lahana
  • 11 Aralık 2014 Kobayım olur musun?
  • 23 Kasım 2014 Anneyle bebeği ayırma planı!
  • 18 Eylül 2014 Okula giden çocukların beslenme çantası nasıl hazırlanmalı?
  • 22 Ağustos 2014 Hazır alma, anneannen gibi kendin yap!
  • 20 Ağustos 2014 Evde ekşi mayalı ekmek (yeni tarif)
  • 5 Ağustos 2014 “Deniz kenarında oynayan çocukları vur!”

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,630 µs