En Sıcak Konular

Prof. Dr. Ahmet Rasim KüçükustaProf. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
10 Mayıs 2011

Gizli kameraya yakalananlar için müthiş fırsat!Özel hayatları gizli kameraya takılanları bu yazımı dikkatle okumaya davet ediyorum çünkü onları bu zor durumlarından kurtaracak müthiş bir bilimsel araştırmadan bahsedeceğim.

Önce yazımı takdim etmek istiyorum:

Japonya’da yapılan bilimsel bir araştırmada öpüşmenin, duygusal durumumuzdan etkilenen saman nezlesi, astım, egzama gibi alerjik kökenli hastalıklara iyi geldiği ortaya çıktı.

Öpüşmenin, bir tedavi yöntemi olarak kullanılabileceğini açıklayan Japon bilim adamı Kimata, bunun bir annenin çocuğunun yanağına ya da öğretmenin öğrencisinin alnına kondurduğu cinsten masum bir öpücük değil, dudaktan dudağa yani bir ‘french kiss’ olması gerektiğinin altını çiziyor.

Araştırma nasıl yapıldı?

Öpüşmenin alerji üzerine olan etkileri ev akarları ve sedir ağacı polenlerine karşı alerjileri olan 30 saman nezleli ve 30 egzamalı hasta ile 30 normal kişi üzerinde yapıldı.

Araştırmaya katılanların tümü de Japon idi ve bunlar öpüşmeye alışkın olan kişiler değillerdi.

Bu kişilerden sevgilileri veya eşleri ile kapalı kapılar arkasında romantik bir müzik eşliğinde 30 dakika süreyle öpüşmeleri istendi.

Bu sırada The Beauty and the Beast, When You Wish Upon a Star, My Heart Will Go On, Love is a Many-Splendored Thing, Moon River, Sunrise Sunset, Can You Feel the Love Tonight gibi romantik şarkılar dinletildi.

Araştırma 2 hafta sonra aynı eşlerle aynı şartlarda, ancak bu sefer öpüşmeden sadece birbirlerine 30 dakika süreyle sarıldıktan sonra tekrarlandı.

Öpüşmeden ve sarılmadan önce ve sonra ev akarları ile sedir ağacı polenlerine karşı gösterdikleri tepki deri üzerinde yapılan alerji testi ile belirlendi. Eşzamanlı olarak kanlarında “nörotrofin” seviyeleri ölçüldü.

Öpüşmeden sonra saman nezlesi ve egzaması olanlarda hem alerjik deri tepkilerinin ve hem de kanlarında nörotrofin seviyelerinin belirgin olarak azaldığı ama normal insanlarda bu tür bir değişikliğin olmadığı belirlendi.

Alerjiyi öpüşerek yenin

Bu sonuçlar, öpüşmenin nörotrofin adı verilen maddelerin salgılanmasını azaltarak alerjik reaksiyonları baskılamada etkili olabileceğini gösteriyor.

Daha önce yapılan bir araştırmada da emzirilirken anneleri tarafından öpülen bebeklerin daha fazla gülümsedikleri ve daha az ağladıkları belirlenmişti ve buna göre annelere bebeklerini sık sık öpmeleri önerilmişti.

Birçok hastalık ruhsal durumumuzla yakından ilgilidir. Üzüntü, stres gibi faktörlerin bazı hastalıklara ya da hastalık belirtilerinin artmasına yol açtığı herkes tarafından bilinir.

Mutluluk, neşe, gülme gibi olumlu duyguların ise pek çok hastalık üzerine müspet tesirleri vardır. Çeşitli araştırmalarda gülmenin bağışıklık sistemini güçlendirdiği, kan dolaşımını düzelttiği, kan basıncını düşürdüğü, kalbi kuvvetlendirdiği gözlenmiştir. Mutluluk duygusunun saman nezleli hastalarda alerjik deri testlerindeki reaksiyonları azalttığı saptanmıştır.

Öpüşme de insana mutluluk ve haz veren eylemlerden biridir ve bu eylemin alerjik hastalıklara iyi gelmesi hiç de şaşırtıcı değildir.

Bundan sonra alerji doktorları hastalarına ilaç yerine sevgilileri veya eşleri ile öpüşmelerini tavsiye ederse buna kimse şaşırmamalıdır.

Nörotrofinler nedir?

Nörotrofinler önce merkezi sinir sisteminde tespit edilen ve sinir hücrelerin doğumdan önce ve doğumdan sonraki gelişmesinde çok önemli rolleri olan bir grup maddedir.

Daha sonra nörotrofinlerin bağışıklık sistemi hücreleri ve sinir hücreleri arasındaki ilişkileri düzenlenmesinde kritik rolleri olduğu, alerjik hastalıkların alevlenme dönemlerinde kandaki seviyelerinin arttığı belirlenmiştir.

Bunların 4 çeşidi olup kısaca NGF, BDNF, NT-3 ve NT-4 işaretleriyle gösterilir.

Gelelim neticeye

Bu araştırma sadece alerjik olanlar için değil esas özel hayatları gizli kameraya takılanlar için müthiş bir fırsat yaratıyor.

Bu kişiler bundan sonra “Ben Japon doktorun hastasıyım. Saman nezlesi tedavisi oluyordum” diye kendilerini savunabilirler ve onlara kimse de bir şey diyemez.

“İyi ama araştırma sadece öpüşmenin faydalı olduğunu söylüyor; siz fazla ileri gitmişsiniz” diyenlere ise “Alerjim çok azmış, hastalığım çok ilerlemişti. Ölmek üzereydim. Öpüşme yeterli olmadı.”  şeklinde cevap verip bu zor durumdan kendilerini kurtarabilirler.

Günahları Kimata’ nın boynuna!

KAYNAK

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14637240Bu yazı 4,313 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 19 Mart 2015 Karatay'ın askerleriyiz!
  • 31 Ekim 2014 Günde 3 bardak süt kemik kırığı ve ölüm riskini artırıyor
  • 10 Haziran 2014 Kimi kime şikayet edelim?
  • 16 Mayıs 2014 Akademik sahtekarlık geleneğinin kime ne zararı var
  • 21 Şubat 2014 Antibiyotikler meme kanseri riskini artırıyor
  • 4 Aralık 2013 Damacana mı musluk suyu mu?
  • 20 Kasım 2013 Yakında ruh hastası olmayan kalmayacak
  • 13 Şubat 2013 Bir Türk tıp alanında Nobel alabilir mi?
  • 10 Ocak 2013 Yakında ruh hastası olmayan kalmayacak
  • 1 Ekim 2012 Türkiye'de mamografi taramaları rezaleti
  • 14 Eylül 2012 İlaç tanıtımında bundan iyisi Şam'da kayısı
  • 9 Temmuz 2012 Bir sağlık haberi skandalı
  • 17 Mayıs 2012 Coca-Cola'nın reklam yüzü olabilirim
  • 8 Mayıs 2012 FDA şaşırma, sabrımızı taşırma
  • 27 Nisan 2012 Sönmez gene döndü
  • 5 Nisan 2012 Şampuanlar da bozuk çıktı
  • 12 Mart 2012 Dokunan değil içen yanıyor!
  • 12 Mart 2012 Meyve suyu değil boyalı su bunlar
  • 8 Mart 2012 Amerikalılar çiğ sütü akladı
  • 21 Şubat 2012 Hasta memnuniyeti neyi gösterir?

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,861 µs